Politika

7 Haziran Seçimlerinde Anket Şirketlerinin Hata Katsayıları

1 Ocak 2014’ten beri 25 ayrı şirket tarafından paylaşılmış 88 anket sonuçlarından elde ettigimiz Bilgi Oran’larının (Information Ratio) zamanaşımı algoritmaları ile düzeltilmiş ve averajlarının alınmış halidir. Bilgi Oranı anketin hata payının tüm hata paylarındaki standard sapmaya bölünmüş durumudur. 7 Haziran’dan kaç gün önce yayınlanmışsa lineer olarak o kadar az etki etmiştir.

Haliyle en başarılı şirketler sıfıra en yakın olanlar.    

Sonuçta elimize geçen Hata Katsayısı ile elimizdeki tüm yeni anketleri anlamlı bir şekilde harmanlayıp tek bir tahminde bulunabiliyoruz.  Hataların seçim günü yaklaştıkça düşmeleri süpriz değil ve akıllı kullanıldıklarında anketlerin toplamı bize çok doğru sonuçlar verebilir. 

Kasım 2015 seçimleri için tahminlerimizi buradan bulabilirsiniz.

AKP anket sonuç / tahminlerinin yüzde 74’ünde de rakamları olduğundan daha fazla göstermeye rastlıyoruz. Daha da önemlisi yarısında %4’ten %12’ye varan bir hata görüyoruz. Normal şartlarda açıklanması olamayacak bu hata oranlarını sadece algı yönetimi ile anlamlandırabiliriz.

image

CHP’nin oylarında gördüğümüz %2’lik pozitif hata payını hem CHP’nin iyi bir kampanya yönetmesi hem de HDP geçişkenliği ile açıklayabiliriz.

image

MHP neyse o.

image

HDP’nin seçim barajını geçip geçmeyeceği, geçerse kaç ile geçeceği çok konuşuldu tartışıldı. Buradaki yüksek hata payını anket şirketlerinin Doğu / Güney Doğu’da örnekleme hatalarına veriyorum.

image

Bir cevap yazın