İzmirPolitika

AnaP’a Bedava Seçim Kazanma Öğütleri – Karşıyaka Üzerine Bağımsız Oyna

image

CHP’nin kalesi diye tabir edebileceğimiz İzmir 2. Bölge’yi 5.331 adet sandık bazında analiz ettiğimizde enteresan sonuçlar çıkıyor. Önce kabaca 2011 genel seçimlerine ve 2014 yerel seçimlere bakalım. Bu analizde kullanacağımız tüm yüzdeler aksini belirtmedikçe kayıtlı seçmen sayısına oranlıdır.

2011 seçimlerinde bu bölgenin çıkarttığı 13 milletvekili 7 CHP (%38,9), 5 AKP (%31,1) ve 1 MHP (%10,0) olarak dağılmış. Seçmenin %10,8’i oy kullanmamış, %2,4%‘u yanlış kullanmış, ve %6,7 oy seçim barajını aşamayan partilere vermiş. Bu bölgede HDP’nin bağımsız adayı %2,6’da kalırken yine bağımsız katılan Doğu Perinçek %0,9’da kalarak meclise girememiş.

2014 yerel seçimlerini genel seçime çevirdiğimizde AKP’nin %1 MHP’nin %2 oy kaybedip, CHP’in %6 kazandığı, 60 bin daha fazla seçmenin oy kullandığı bir seçimde D’Hondt usülünden dolayı milletvekili sayısının değişmediğini görüyoruz. Aslında bu bölgede MHP %50 az bile oy alsa yine bir milletvekili çıkartıyor. Daha da açık söylenecek olursa MHP %5-%11 bandında tek milletvekili çıkartıyor.

Diğer enteresan sonuçlar ise AKP seçmeni üzerine yaptığımız korelasyon analizinden çıkıyor. MHP ile %10 geçişkenlik, CHP’ye göre %20 daha çok sandığa gitmek (parti disiplini? CHP vurdumduymazlığı?), ve yine CHP’ye göre %30 daha fazla geçersiz oy vermesi (eğitim?).

Şimdi gelelim 2015 genel seçimleri için ahkam kesmeye. 2014 yerel seçim seçmen sayılarını ve genel görüntüyü esas kabul ediyoruz:

1) MHP 2011 seviyesine çıkarken (%12) AKP’den oy çalabilir ve CHP (AKP’nin yaptığı gibi) sadece oy vermemiş seçmenden yaklaşık 25 bin tanesini oy vermeye teşvik edebilse bir milletvekili daha kazanıyor.

2) Ana Parti seçimlerde bu bölgeden %10 ve üstü kazanırsa (yani her dört CHP oyundan birini alırsa, toplam yaklaşık 150 bin oy) ve ülke genelinde barajı geçemezse AKP’ye bir tane milletvekili kazandırıyor

4) AKP’nin kendi maharetiyle bir fazla milletvekili koltuğu kazanabilmesi için CHP’nin toplam %7 kaybetmesi lazım (Ana Parti’ye %5 ve AKP’ye %2 mesela).

Ben EÜT olsaydım Ana Parti olarak örgütlenip nihayetinde bağımsız girerdim seçimlere. En azılı anti-AKP (%18.5) olan Karşıyaka’dan bir %25 (64 bin – CHP’nin %40’ı) oy alması işten bile değil. İzmir’de milletvekili olmak için yaklaşık 86 bin oy gerekiyor. Eh bir 20 bin daha çıkartır belki canım en azından Doğu Perinçek (12 bin) kadar isim tanınırlığı vardır elbet.

D’Hondt’un azizliği. Bu şartlar altında CHP (veya MHP) 25 bin fazladan oyla bir artı milletvekilliği kazanırken bir bağımsız için 25+60 bin oya daha ihtiyaç var. Selahattin Demirtaş’ın CB seçimlerindeki yaklaşık 90 bin oyu ile mesela HDP buradan bir bağımsız çıkartabilir. Ama tabi zor çünkü dinamikler değişik. 

22 Kasım itibariyle tahminim burada hiçbirşey değişmez…

Bir cevap yazın