Yatırım

Das Kapital: sadece 6 adet negatif kriter

Bunları genel kurallar olarak yazmıyorum çünkü tamamen benim özelimde şekillenmiş şeyler ve başka insanların sistemlerinde eksik veya fazla kalacaklarından uygulamaları zarar getirir.

Fakat okumadan benimle hasbelkader kontağa geçmiş arkadaşlarımıza çok ama çok kötü haberlerim olabilir. Şimdiden söylemesi…

1) İnsanları daha fazla, hızlı, verimli tüketmeye yarayan hiçbir projeye bakmıyorum. Buna sosyal tüketim de dahil. Malın mülkün ilginin taraftarlığın aşkın kardeşliğin tüketildiği durumlara ilgi ve alaka göstermiyorum.

2) Fikir aşamasında hiçbir projeye bakmıyorum. Fikir çok kompleks değilse. Ya da en az 10 sene tecrübe veya iki doktora yoksa.

3) Girişimciliği patolojik bir ihtiyaç ya da patolojik bir hayata geçirme güdüsü olarak görmeyen hiç kimseye ticari vakit ayırmıyorum. Fikriniz averajda hiçbir işe yaramaz. Cidden. Gidin bir girişimcinin yanında askerlik yapın. İçerik zaten bilmiyorsunuz bari usul öğrenin.

4) İçinde ölçülebilir sosyal fayda içermeyen hiçbir projeye bakmıyorum. Kalpsiz akıl direk zararlı birşey. Ticari başarı ve sosyal fayda birleşirse sentez ikisini de uçurur.

1) Tüketmeye yarayan projeler sosyal fayda içerse de bakmıyorum.

5) Global olamayacak dünyaya yaramayacak projelerde risk almıyorum. Dünya rekabetinde %80 ihtimal kaybetmeye razıyım. Sadece iç pazar ise ona göre bir risk değerlendirmem var (%40 kayıp).

6) Sadece sosyal fayda projelere bakmıyorum. Akılsız kalp zararlı olmasa bile faydalı değil. Olanak maliyeti var.

Kendinizi değerleyin: Sosyal Degerlendirme Metodu

Bir cevap yazın