Gelişim ve Sağlık

İki Ayda Diyabeti Nasıl Yendim / 8 Aydır Nasıl Kontrol Altında

26 Ocak Son Durum

Son bir buçuk aydır statin içmeyi bıraktım. Kolesterolumuz haliyle yükselmiş ama burda kalırsa dert etmeyeceğim. Şeker konusu ise kontrol altında ve artık bu ketojenik hayat stiline iyice alıştım. Haftada bir gün bozuyorum, ertesi gün normalde yediğimin yarısını yiyerek dengeliyorum, sonra aynen devam. Yumurta, peynir, sebze, zeytinyağı, kahve (içinde bol yağlı süt/krema ile), köfte, yağlı et, badem, ceviz, tavuğun derisi ile gerisi filan ile hayat devam ediyor. Bozduğum zamanda abartmıyorum. 2 dilim ekmek mesela. Üstüne yağ sürüp tuz ve karabiber basıp yemek. Ya da iki parça börek. Ya da bir mandalina.

Memnunum, buyrun:

27 Kasım Durum

Son 4 ay diyette çok daha esnek davranıp kilo üzerinden yapılan ölçümlerle alınan gıdanın seviyesi günlük dengelenebilir mi diye baktım. Yani genel olarak günde 2 öğün yemeye devam etmekle birlikte haftada 2-3 gün istediğimi yemek ve akabinde 2-3 gün dikkat etmek filan gibi bir usul ile ilerledim. Olabiliyor gibi bir nisbet. Ama tam değil.

En sağlıklısı haftada sadece bir gün istediğini yapmak. Diğer günler sıkı bir şekilde kötü karbonhidratlardan uzak durmak gerekiyor. Yukarda kan tahlili sonuçlarımız.

KONUMUZ DIYABETI YENMEK

Konunun özünü anlayıp ona göre davranınca zor olmadı. Modern insan karbonhidrat zehirlenmesi geçiriyor. Yağ kötü diyorlar bize. Yediğimiz kolesterol sorun diyorlar. Değil aslında. Asıl sorun yeteri kadar yağ yememek, aşırı karbonhidrat tüketimi ve akabinde gelen insülin hassasiyeti.

Ben hiç aç kalmadan, sadece acıkınca yiyerek, ve unu, pirinci, nişastayı sıfırlayıp (ve malesef bu aşamada meyveyi de keserek) günde sadece 50 gram sebze tüketerek, 1500-2000 civarı kalorimin %60-70’ini yağ ile alarak sağlığıma kavuştum. Yukarda laboratuar sonuçlarım – çok kapsamlı testler yaptırdım ve her ay yaptırmaya devam edeceğim bakalım bu serüven nasıl sonuçlanacak.

Çıkardığım sonuçlar:

1) şu an tavsiye edilmeyen yağ sizin dostunuz, %60’a çıkartın ve ketojenik yollara vücudunuzu geri döndürün.

2) şu an tavsiye edilen karbonhidrat sizin düşmanınız %20’ye indirin, glükozu ana yakıt olmaktan çıkartın.

3) proteinin çoğu da aynen karbonhidrat gibi, zararlı, nihayetinde glükoza dönüyor. 4) Konunun büyük bir kısmı psikolojik olduğundan “15 günde bir ne istersen ye” ve plasebo bile olsa psikosomatik araç gereçlerden yararlanmak çok önemli.

Zorluklar:

1) Çok yağ yemek zor o yüzden çok kalori almak da zorlaşıyor, modern beslenme yeteri kadar yağ almayı zor kılıyor, yeteri kadar yağ almayınca diğer alınan besinler glukoza bağlıyor mekanizmaları.

2) Karbonhidrat acayip bağımlılık yapan birşey. Kurtulmanın önemli bir faktörü psikolojik.

Peynir ve yumurta seven insan çok rahat yapabiliyor dediklerimi. Sabah kahvaltısı olmasa da olur diyenler de çok rahat ediyor. Birbirinden sadece 6 saat ayrı iki öğün ile günlük oruç tutulmasıyla çok daha verimli bir hale geliyor bu mekanizmalar.

Mesela:

Tipik bir günde 1800 kalori almaya ve 50g’dan daha az karbonhidrat tüketmeye çalışıyoruz.

Saat 11-12 arası birinci öğün: 3 haşlanmış yumurta (234 kalori, 15g yağ, 2g karbonhidrat, 18g protein) – zeytinyağda kızartacaksanız 120 kalori daha ekleyin ve 14g yağ (oh mis) ve tabi üstüne 100g peynir de koyabilirsiniz (400 kalori, 33g yağ, 2g karbonhidrat, 25g protein). Yaklaşık 800 kalori aldınız, tebrikler, yeter de artar bile. 60g kadar yağ, nerdeyse hiç karbonhidrat ve 43g protein. Çok iyi gidiyoruz.

17-18 arası ikinci öğün: Karbonhidrat 30g yapabilirseniz harika olur ama o zor o yüzden 50g’a kadar yolu var. Ben mesela 300-500g karnıbahar ile 15-25g karbonhidrat alıyorum. 100g bir bardak olduğuna göre. Ordan hesaplayın. 5 bardak karnıbahar = 125 kalori, 25g yani günlük ihtiyacınızın yarısı (ya da tamamı). Hertürlü yeşillikten tıka basa dolu ağzına kadar dolu tabak yerseniz işte 25-50g arasında birşey oluyor. Yani bol sebze yemek serbest. Ama fasulyeyi sebzeden saymıyoruz. Yeşil olacak. Karnıbaharda yeşil değil ama anladınız beni. Diyelim burdan 200 kalori daha aldınız, daha fazla yağ tüketmeniz gerek. Basın o salataya zeytin yağını. 2 kaşık daha. (250 kalori, 28g yağ). Ve nihayetinde biraz daha yağ ve protein alabilirsiniz. Mesela 200g köfte. 30g protein, 350 kalori ve 28g yağ. Ya da 200g peynir. Ya da daha fazla yumurta.

ıspanak lahana ve derili yağlı peynirli tavuk

Bu beslenmeyle aç kalmak aç hissetmek ya da vücudun daha fazla gıda istemesi mümkün değil. O duyduğunuz hisler tamamen psikolojik. 3 ay aç kalsanız gene mefta olmuyorsunuz merak etmeyin. Daha fazla yemek istemek, ekmek, pilav, tatlı, meyve vs. istemek bunlar tamamen kafada.

Sonraki Adımlar:

Sağlıklı olmak isteyenlere çok teferruatlı yardım edebilirim. Kendi üzerimde bir çok deney yaptım; konuya bayağı hakimim artık; ben bilirim diyen doktorla araştırmacıyla kapışırım her türlü. Piyasada binlerce lira verip alamayacağınız tavsiyeler ve koçluk bedava. Karşılığında tek isteyeceğim şey ayda bir kan tahlilleri yaptırıp sonuçlarını benle paylaşmanız (tabiki anonim). Kitlesel tıbbi araştırma (crowdsourced medical research) deneyeceğim – bilirsiniz severim kitlesel şeyleri…

https://youtu.be/6uaWekLrilY