Politika

En İyi Seçim Tahminini Yapmışız

18 Şubat 2015 tarihli seçim tahminimizle en doğru tahmini yapmış olduğumu farkettim Nate Silver türevi metodlarla. Medyada Metropoll’un gerçeğe en yaklaşan şirket olduğunu görüyoruz. Oy dağılımı ağırlığı ile hata paylarını tek bir sayıya indirgediğimizde Metropoll’un -%0.35 hata payına karşı bizim tahmin 0,27% ile daha başarılı. CHP oylarında daha isabetli olmanın avantajı sanırım. 

O zaman söylemek imkansızdı ama şimdi baktığımızda kararsızların büyük bir kısmının son dakikada HDP’nin barajı açması için oy verdiği üzerine ahkam kesebiliyoruz.

MHP’nin yerel seçimlere oranla oy kaybetmesi de bana çok acayip geliyor. Sanırım açıklaması yeni/genç seçmen nezdinde hiçbir karşılığı olmaması. Bu seçimlerde 1,3 milyon (%3) daha fazla oy kullanıldı yerel seçime oranla. Bunların neredeyse hepsi HDP’ye gitmiş gibi. AKP yerel seçimlere oranla 600 bin oy kaybetmiş, MHP ise 387 bin. AKP’yi anladım da MHP’yi gerçekten çözemiyorum. %19 filan tahmin ederdim kendim ama işte %16’da kaldı. Lokale inip sayılara bakmak lazım, ona da ne vaktim ne takatım var. 

Bilimsel değil bu ama kayda geçmek için kafadan atıyorum: AKP-CHP koalisyon = %35, AKP-MHP koalisyon = %25, Erken Seçim = %40.

Bir cevap yazın