Gelişim ve Sağlık

Haftada 25 Kuruşa Süper Sağlık

image

Sadece 5 gün içinde hiçbir araç ve gerece ihtiyaç duymadan apartmanınızda toplam 5 dakikalık bir zahmet ile 3 öğünlük süper yiyecek üretmeyi göstereceğim. Neredeyse bedava.

Mikro yeşillikle henüz tanışmamış olanlarınız için: Aslında mikro yeşillik denen şey farklı sebzelerin tohumdan yeni çıkmış 5-6 günlük bebeklik halleri, yani filizleridir. Daha çok küçük olmalarına karşın erişkin bitkinin başta lezzet ve vitamin olmak üzere tüm özelliklerini 20 kata gibi bir şekilde süper-konsantre halde içlerinde barındırırlar. Araştırmalardan elde edilen sonuçlara göre, filizler antioksidantlarla dolu olup protein, klorofil, amino asit, vitamin ve mineral bakımından çok zengindir. Filizler, hiçbir yardıma gereksinimleri olmayan, kendi kendilerini sindirirken vücuda ihtiyacı olan dinlenmeyi sağlayan, canlandırıcı enzimler içerirler. Mikro yeşillikler şimdilik sadece seçkin süpermarketlerde bulunuyor, ama brokoli, tere, roka, hardal, turp, kırmızı lahana, pancar gibi sebzelerin tohumlarını ekerek kendiniz de rahatlıkla yetiştirebilirsiniz. Bir kilo tohum herhalde bir 5 sene gider diye düşünüyorum. Fiyatı 70 lira kadar. Haftada 5 dakika ile ve sadece 25 kuruşa dünyanın en komple ve kaliteli yiyeceğini yediğinizi düşünecek olursak.

Örneğimizde turp filizlerinden yararlanacağız. Turp filizi vitamin yönünden çok zengindir. A, B, C, E ve K vitaminlerini ve kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, çinko, klorofil, amino asitler, eser elementler, antioksidanları içermektedir.

ADIM 1: Bir adet sığ tepsi alıyoruz. Üstünü kapatacak birsey buluyoruz evde (ne olduğu önemli değil ben burada süpermarketten alınmış sıcak yemeğin kapağını kullandım). İki gazete sayfasını elimizle buruşturup tepsiye yerleştiriyoruz. (1 dakika).

image

ADIM2: Üzerine sıcak şu dökerek (suyu içinde bırakarak) bastırıyoruz. (20 saniye)

image

ADIM 3: Daha sonra bir gazete sayfasını da üstüne yerleştirip bastırarak nemlendiriyoruz. (20 saniye).

image

ADIM 4: Tohumları rastgele bir şekilde sık sık serpiştiriyoruz. Sonra elimizle oynatarak biraz daha düzenli olmalarını sağlıyoruz. (30 saniye).

image

ADIM 5: Üstünü kapatıp güneşli bir yere (cok da şart değil aslında) bırakıyoruz. (20 saniye)

image

2.

gün

image

ADIM 6: 3

gün – hafif kurumuş gazete kağıdının üzerine ılık/sıcak su döküyoruz (30 saniye).

image

4. 

gün

image

ADIM 7: 5. ve son günde makasla keserek (saç keser gibi) filizleri alıyorsunuz. Yıkıyorsunuz. (2 dakika).

image

Afiyet olsun, vücudunuz ve keseniz size teşekkür ediyor. Gazete parçalarına veya suya para vermediğinizi, evde tepsi olduğunu filan düşünüyorum. 

Bir cevap yazın