Genel

Hakkımda

Selamlar,

Adım Oltaç. Ömür boyu “Ortaç, Olgaç mı?” sorularını dinledim. Ortaç ne demek asıl onu bilmiyoruz ama benimkinin anlamı gayet bilinebilir. Babam şairmiş;

“Bolkar Dağlarına Taç Ol Ün Sal”

diye koymuş adlarımı soyadım ile birlikte. Sanırım benimle birlikte iki veya üç kişi daha var bu isimde. Sanırım hepsi benden genç yani ilk ve uzun süre tekil bendim galiba. Bilinmez ve şahsına münhasır diye bir kader de bu isimle çizilmiş.

İzmir’liyim. Bornova’da okudum, Karşıyaka Alaybey’de yaşadım. Yabancı arkadaşlar neredensin diye sorunca işin derinine girmek istemezsem İstanbul’dan diyorum. Pek yalan sayılmaz, 7 sene daimi yatılı okudum Konstantiniyye’de. Ankara’dan da sayılırım çok iyi arkadaşlarım orda, tıp fakültem ordaydı. New York, Londra, San Francisco, Seattle, Washington’lu da sayılırım, bilumum üniversiteler, iş hayatı; bildiğin hayat oralardaydı senelerce.

İzmir’liyim dedim ya, ama hikayenin berisi de karışık. Bir dedemin prens babası Arnavutluk’tan bir bavul altınla gelmiş Bostanlı’yı silme almış, dedeme eresiye kadar altınlar dayanmamış. Dedem balıkçılık yapmış, Giritli anneanneme abayı yakmış silah zoru kaçırmış, hatırlarım dört yaşındaydım sabahları ekmeğini rakıya basar yerdi, siroza yenildi, dayımlar hala balıkçılık yapar, anneanneme anne derdim, Feride Hanım dirayetli kadındı, üç koca eskitip bir sürü çocuğa ve toruna annelik yaptı ama en çok beni severmiş derler; deniz, özgürlük ve aşk bu taraftan geliyor sanırım.

Macar akıncılarından diğer dedemin çelebi babası kuvayı milliyeciymiş, efeler diyarı Ödemiş’te işgalciler hakkında idam cezası çıkarmış, mor mürekkepli ceza mektubu hala duruyor. Dedemde çelebi olmuş, Kula’lı babaannemi sevmiş, evlenmişler, her akşam Atatürk’ün onuruna bir tek atıp ajans dinlerdi, Cumhuriyet okurdu, Fatma hanım ladeste kaybetmeyi hiç sevmezdi neşe doluydu, hayatımda gördüğüm en mükemmel ilişkiyi yaşadılar;  okuma, öğrenme ve merak da burdan herhalde diye düşünüyorum.

Kötü taraflarımız da nicedir eminim ama daha yeni tanıştık şimdi onlardan bahsetmeyeyim size…

Hakkımdaki dert hangi okul, hangi şirket, vesaire ise buraya basalım öğrenelim.

Ama dert kuvve-i âkile ile insan olup kuvve-i âmile birşeyler yapmak ise o zaman seyr-i süluka dahil olmuş her hakikat tâlibi gibi yaşayalım bari paradoksumuzu. Bu sayfalar bu ve nicesi paradoksa adanmış her telden yazı çizi düşünme denemeleridir. “Unutma ki sen düşünmenin hakkını verirsen, düşünme de senin hakkını sana verir” buyurmuş şairimiz. O zaman “Hakkımda” adlı bölümümüz gerçekten hakkımızda olsun dileklerimle. Buraya gelip misafirim olduğunuz için çok teşekkürler. Umarım vakit buldukça paylaştığım bu ufak tefek çalışmalar size anlamlı gelir, işinize yarar.

Aşk ve neşe ile,

Oltaç