Politika

Karşılaştırmalı Türk ve Yunan Solu

Türk solunun kendini Avrupa solu zannedip özellikle mesela İngiltere İşçi Partisi ile karşılaştırmaları, oradaki başarı hikayelerinden feyz alıp CHP’nin bu sebeple yakındır işte iktidara gelmesi filan demeleri bana komik geliyor. Mesela 1997 öncesindeki İşçi Partisi ile günümüzde CHP’nin yaşadığı sıkıntılar arasında ve Thatcher/Erdoğan ikilisinde görülen paralellikler ile CHP’nin eğitime yönelmesi, Syriza söylemleri ile gerçek solu bulması gibi şeyler tavsiye ediliyor. Türk soluyla ilgili her argüman sonunda halk bizi anlamıyor, bir anlasalar aslında görecekler solun emekçi yanında olduğunu, ama eğitim yok ah keşke eğitim, gazete okuma oranı yüksek olsa, falan filan gibi şeylere geliyor, oradan sonra da şöyle bir çıksak meydanlara da algıyı değiştirecek söylemlerle… (Fenalık geldi daha yazmayacağım…)

Sol bizim halk için ne demek bu konuya girmeyeceğim. Okmeydanı’nda çıkıp 10 kişiye sorsanız gerekli bilgiyi alıp ondan sonra en azılı teorisyenden bile daha iyi atıp tutabilirsiniz. (Aynı egzersizi sadece İstanbul’un 4 değişik semtinde de yaparsanız doktora tezi seviyesine, Türkiye genelinde yaparsanız artık ordinaryüs filan). Türkiye solu/sosyal demokrasisi şu an ana akım CHP. CHP ne demek bu konuya da girmeye gerek yok. 1923’ten beri hem Türkiye hem de kendisi için algısı o veya bu şekilde artık oturmuş bir parti olduğu için artık sol mu sağ mi milliyetçi mi devletçi mi neyse ne. 

Sol” kullanarak “CHP” bir “Avrupa solu” gibi “iktidar” olur mu konusuna gireceğim, ona da her zaman yaptığımız gibi tarihsel istatistik ile gireceğim:

image

Tarihe baktığımızda malesef sağ/sol konularının dışında (yani ekonomi harici) bir muhafazakarlık/popülizm/milliyet çizgisinin çok daha ağır bastığını görüyoruz. Sol olmayan bir yerde niye sol iktidar olsun? Şimdi herkesin ağzında bir Syriza lafı. Buyrun 1973’ten beri Türk solu Yunan solu görsel karşılaştırma. %40’in her üstü tek başına iktidar. PASOK 6 kere taçlandırılmış. Bizde sadece Ecevit ile 1977 ve o da sol filan değil, başka bir olay. Syriza olayına girmiyorum bile, eksojen faktörlerden sosyalist partinin iktidar olması ayrı bir mesele. 

Avrupalı değiliz. Türkiye Avrupalı değil. Her alanda biliyoruz zaten bunu politikada da bilelim istedim boşa gürültü olmasın. Avrupa’dan verilen sol örneklerden çok arkadaşlarımız mesela Arap sosyalizminden örnek versinler. Ben ise şimdilik “Arap sosyalizm” kelamının Michel Aflaq tarafından ilk kullanıldığını hatırlatayım. Kendisi Suriye’li olup Baatist hareketin fikir babasıdır.

Bir cevap yazın