Politika

Kitlesel Gönüllülük Merkezi Bütçeye Karşı: Seçmene Ulaşma Sanatı

Son seçimlerin öncesinde İzmir’de AKP ve CHP mektup ile seçmene ulaşma stratejisine başvurdu. Aşağıda gördüğünüz örneklerle partiler ve adaylar şanslarını denedi.

AKP 4 milyon civarında bir seçmen kitlesine posta ile ulaştı veya ulaşmaya çalıştı. Bir form mektubu ile herkese uzun uzun kendini ve partisini anlattı Davutoğlu. Matbaada bastırılan mektuplar bir merkezde zarflanarak PTT yoluyla adreslerine ulaştı.

Kendinizi bir anlığına 68 yasında CHP’nin en tepesinde görev yapan bir siyasetçinin yerine koyun (örnek mektubun gittiği şahıs). Ya da 20 yasında genç bir kadın seçmenin. Ne hissederdiniz?

image

CHP ise kadın gönüllülere ulaşarak her birine kendini anlattı ve onlardan genç kadın seçmene birebir ulaşmalarını istedi. Ortaya 80’in üzerinde gönüllülünün ana temaya istedikleri gibi sadık kalarak ama kendi üsluplarıyla, hatta elle yazdıkları ve 100 tane seçmene kendi bütçe ve emekleriyle postaladıkları bir efor çıktı. Genç kadın seçmenlerin coğrafyası ve ana temada seçilen sözcükler bile binlerce “seçmen segmenti ve odağı” deneyin sonucu olarak hazırlandı, sonrasında kişiye özelleştirildi. 4 Milyon TL’sı olmayan CHP’li aday gönüllülerin “bağışlarıyla” sadece 20.000 seçmene özel olarak ulaşabildi.

Kendinizi bir anlığına 18 yaşında İzmir’in nisbeten muhafazakar bir ilçesinde yaşayan genç bir kadın seçmenimizin yerine koyun. Ne hissederdiniz?

image
image

Bir cevap yazın