Politika

Referandumda HAYIR çıkacak – dedik ve bilemedik…

20.4.2017 Güncelleme

Erdoğan’ın başkan olması halinde terör bitecek, ekonomi düzelecek, işsizlik bitecek, Suriye ve Irak’ta çok büyük askeri başarılar kazanacağız, Türkiye dünya lideri olarak Amerika, Israil ve Avrupa’yı dize getirecek. Koalisyonlardan dolayı yapamadığımız herşeyi çatır çatır yapacağız. Hatta çok yakında AK Partinin başına geçince bile yolun yarısı. Kıskananlar çatlasın.

—-eskisi—-

Türkiye’deki genel seçimleri, Brexit ve Trump’ı genel kanı ve ticari anketlere rağmen doğru tahmin eden sistemimiz HAYIR çıkacak diyor.

Sistemi Trump özelinde tarihçesini ve anketlerden daha başarılı olma nedenlerini burada açıkladım. Bu makaleyi sistemi daha iyileştirecek teknik arkadaşlarımıza yeni fikirler vermesi dileğimle kaleme alıyorum. Hem de Trump ve Brexit’de Twitter üzerinden yaptığım tahminleri şimdi burada biraz daha resmi yaparak hafızaya kazımak ve iddiaya gireceğim konuyu “bilen” arkadaşlarımın da “neden” diye sorduklarında buraya yönlendirmek gibi pratik bir amacım da var.

1) Herkese açık Facebook sayfalarında yapılan yorumların hepsini toplayıp (Norconex ile)
2) Referandum’da evet / hayır konusunda yazılıp yazılmadığını anlamaya çalışıyoruz (SVM ile – yüzdemiz yaklaşık 80).
3) Kimin yazdığını da kaydettiğimiz için seçmenin tercihlerini dinamik olarak tutabiliyoruz. Haliyle aynı seçmen bir kere sayılıyor ama çok yorum yapıyorsa ve diğer seçmenlerle ilişkisi yoğunsa “enerji” arttırıcı olarak değerlendiriliyor. FB kullanıcısının profili genelde gizli tutulmadığı için ülkemizde başka türlü çıkarımlarda mümkün ama o kadar derine girmeyeceğim.
4) Haftada bir evet / hayır oranını ve değişme hızını ölçüyoruz.

Bu oranda referandumda çıkacak oy oranına tekabül ediyor. Mesela aşağıda görüntüsünü alıntıladığım Devlet Bahçeli’nin resmi hesabında en son yapılan paylaşıma yazılan yorumları görüyoruz. Bu yorumların bazıları HAYIR’a bazıları ise EVET’e işaret ediyor. Türk siyasi haritasını belirleyen halka açık sayfaların (Atatürk, RTE, AKP, CHP, HDP, Ülkücü Ocakları, vs.) hepsinin paylaşımlarının altındaki milyonlarca yorumun çetelesini tuttuktan sonra hangi tarafın daha çok ve enerjik olduğunu görebiliyoruz.

Şu anda siyasi piyasalarda EVET’in şansı %68:

Anketlerde de EVET biraz önde:

Zaten anketlerde ve piyasalarda HAYIR önde olsaydı kendimden şüphe ederdim. Tüm dünyada ısrarla yanlış sonuçlar veren metodolojiler burda benle aynı yönde yürüseydi zaten tahmin yapmazdım. Türkiye genelinde OHAL ortamında bin iki bin kişiyle anket yapmak baştan zaten yalan söyleyeceğim ben demek ile aynı şey. Tutmasına imkan yok.

Not: Sanal sahada gönüllü arkadaşlarımız bu halka açık sayfalarda seçmenle sohbet edip onların doğru yolu görmesini sağlıyor. Kendi etkimizi ayrı ölçtüğümüzden toplam çeteleye dahil etmiyoruz ;-).

Not: Bence niye HAYIR? 1) Hayırcılar “vatan haini” oldukları için pek seslerini çıkartmıyorlar. Anketlerde en az %5 sessiz çoğunluk var. 2) Türkiye muhafazakar bir ülke. Statükoyu muhafaza etmek ilk refleks. 3) Türk milleti gerçekten aptal değil. Bunca zaman muhalefet aptal yerine koydu bu sefer evetçiler aptal yerine koyuyor. Herkes neyin niçin olduğunu gayet güzel görüyor. 4) Taksici endeksi, sokaklar, herkes homur homur homurdanıyor. 5) RTE en iyi zamanında %74’lük katılımlı CB seçimlerinde %52 aldı.

Öbür taraftanda niye EVET: A) haliyle ciddi bir kemikleşmiş seçmen var. B) Devlet imkanları. C) Hayır çıkmayacağını düşünerek oy vermeyecek güruh. D) Kaybederse çok şey kaybedecek bir teşekkül.

Yani nihayetinde dur bakalım göreceğiz diyoruz. Ama ben iddiaya hazırım.