Politika

Seçim Güvenliği

Yerel seçimlerde Üsküdar’da Demokrasi ve Adalet Gönüllüleri ile önce sandık güvenliğinde zamanın başbakanının seçim okulunda görev almış, daha sonra sayım, tasnif ve istatistik ekibinin liderliğini yapıp Üsküdar itirazlarının Anayasa mahkemesine kadar giden sürecinde yer almış, ve sonraki bütün seçimlerde resmi ve gayriresmi aktif (çok ama çok aktif) mutfakta çalışmış biri olarak son seçimdeki güvenliğe teknik açıdan değinmek isterim. Bu paylaşacağım bilgiler Oy ve Ötesi analizlerine, Erik Meyersson istatistik araştırmalarına, ve bunun gibi seçim güvenliği konusunu irdeleyen tüm teknik konuların yanında düşünülmesi gereken şeylerdir. Üsküdar’da %2 gibi birebir tespit ettiğimiz ve bize güven vermeyen durumlar (hile diyemem, ama usulsüzlük ve yanlışlık diyelim artık) eminim muktedirin icra ettiği her seçimde bir boyutuyla karşımıza çıkıyor. Ama bu seçimde gördüğümüz kadar bir oy farkına usulsüzlük, hile gibi şeyler demek doğru olmaz. 

Seçim öncesi yaptığımız bir sürü işten biri de sayım bitmeye yakın elde edeceğimiz gerçek zamanlı örneklem bilgi ile genel sonuç tahmin yapabilmekti. Sahadaki gönüllü arkadaşlarımızı İstanbul, Ankara ve İzmir’de saat 17:00’da sandık başına sevk edebileceğimizden, bu üç ilimizde öyle mahalleler, okullar ve sandıklar seçmeliydik ki tüm Türkiye’nin fotoğrafını az hata payı ile çekebilelim. Saat 18:00’da seçim sonucunu bilebilmeyi ümit ediyorduk.

Hangi sandıkları takip etmeliyiz konusunu iki türlü

inceledik. Geçişkenliği sabitleyebilmek için 2011 seçimlerinden 7 Haziran’ı en iyi tahmin edebilen sandıklara ve 7 Haziran seçimleriyle 2011’i en iyi tahmin edebilen sandıklara baktık. Sonra da 7 Haziran seçimlerini en iyi tutturan sandıkları analiz ettik. Bu değişik metodolojiler ile elimizdeki toplam 47.666 sandıktan (ki üç büyük il toplam açılan sandıkların %26’sina tekabül etmekte) en sağlıklı tahmini yapabileceğimiz 30 okulu (=522 sandık) seçtik. Bu okulların sosyal medyada “şaibeli” olacağı iddia edilen yerlerden olmamasına özen gösterdik. Bu sandıklarda kayıtlı 190.899 seçmenin tercihi Türkiye genelini yansıtacaktı. Sistemizi öyle kurguladık ki aslında tek bir sandıktan bile (n=~300) çıkabilecek sonuç dahi bize genel bir fikir verebilecekti. 

Mesela İzmir Bayraklı Cengizhan Mahallesi 2024 no’lu sandıkta 7 Haziran’da şu sonuçlar çıkmıştı: AKP 43,8, CHP 25,0, MHP 15,6 ve HDP 12,7. Toplam hata payı sadece %4,3. Yani bu sandıkta oy kullanmış 314 kişi aslında bir minik Türkiye. 

Hatta sadece 5 sandıkla (n=1.500) çoğu anket şirketinin normalde yaptığı analizi

çok daha iyi bir şekilde yapabiliyor olacaktık. Çünkü bu seçilen sandıklar temsiliyet açısından özenle seçilmişti. 

image
image
image

Sistem iyi çalıştı ve okulların sadece bazılarındaki az sayıdaki sandık sonucunu bize ulaştıran güvendiğimiz gönüllülerimiz sayesinde saat 18:30 suları sonucu kestirebiliyorduk. Kendi aramızda ve tabiki büyük bir hayretle gördüğümüz sonuç AKP 49,9, CHP 25,2, MHP 14,8 ve HDP 10,9 idi.

Şimdi elimizde tüm bu sandıkların sonuçları var ve bu sandıkların hepsini toplayabilseydik sonuçlarımız AKP 48,9, CHP 26.1, MHP 13.4 ve HDP 11.2 olacaktı.

Yukarda bahsettiğimiz sandıkta (Bayraklı Cengizhan Mahallesi Şehit Cesur İlkokulu) 1 Kasım’da şu sonuçlar çıktı: AKP: 49.8, CHP 24.1, MHP 12.9, ve HDP 11.2. Neredeyse aynı insanlar 5 ay içinde demek ki böyle bir fark gösterebiliyormuş. Ya da bu 300 küsur kişiyi bulup ilaç niyetine sormak lazım (sanırım yasak bu ama).

Bu dışardan bakıldığında rastgele seçilmiş okullarda ve sandıklarda sonuçları etkileyecek bir güven sorunu görmüyoruz. YSK’nın kesin seçim sonuçlarını açıklamasıyla daha da araştıracağımız bu durum ışığında alarma geçecek bir konu da görmüyorum.

Sandık mekaniğini, MERNİS ve SEÇSİS konularını yakından araştırmış biri olarak milyonluk bir hile yapılabilmesini mantık ve metodoloji açısından göremiyorum, anlayamıyorum. Seçim esnası, ve sonrasında özellikle Oy ve Ötesi gönüllülerinin eşsiz çalışmasıyla gördüğümüz seçimin başarılı olduğu. Öncesinde olabilecek seçmen sayısı şişirmeleri, nüfus idaresi üzerinden oynamalar, birden fazla oy atılması gibi konularda daha kanıtlanmış hiç bir olay olmaması ve yine milyon oyluk operasyon ve yakalanmamak için gereken beceri istatistiki olarak imkansız görünüyor.

Daha da bakılacak tabiki, içiniz rahat olsun. O zamana kadar hoşçakalın ve kendinizi nasıl iyileştirirsiniz konusuna bakmaya devam edin.

Bir cevap yazın