Politika

Seçim Güvenliği (2)

2 Nisan 2019 Güncelleme:
Bakınız bu bir AK Parti itiraz dilekçesine YSK tarafından verilen ret kararı.

Bizim eski itirazlara çok benziyor değil mi? Şaşırıyorsunuz değil mi? Şaşırmayın.

1) Demekki çalışınca (ya da karşı taraf fahiş hata yapınca) HERŞEYE RAĞMEN seçim kazanılıyor
2) İtiraz etsinler tabi biz nasıl eskiden ettiysek; bir halt olmaz
3) Seçim güvenlidir diyemiyorum hep %2 paydan söz etmişimdir ama güvensiz demek de ancak başarısızlığı örtmek için bir kılıftır. Osmanlı’dan beri TR’de sandık gerçekten namustur.

————————–

Seçimlerde kapsamlı hile yapılması çok zor.  Türkiye’de elektronik oylama yapılmamakta yani SEÇSİS’de (BMO_RAPOR_v2-01-1) kapsamlı hile işi çok zor. Sandıklara sahip çıkıldığında yine kapsamlı hile zor.

Konuyla ilgili çalışmamızı okumuşsunuzdur. %2’ye kadar kaydırmalar, şudur budur oluyor. Bunların da yanlı olduğunu biliyoruz. Fakat kapsamlı hile yok. Var diyenin kanıt göstermesi lazım.

Öbür türlü kaybetmeye mahkum edilen psikoloji ile sandıklara gidilmiyor ve bunun vebali büyük. ÖNCE OY VERİN. Sandığınıza sahip çıkın seçim günü.

Bir tek yer kaldı bakmadığımız daha önce: Seçmen listeleri. Duymuşsunuzdur eminim, olmayan apartmanlara olmayan seçmenlerin kaydının olması vs. Şimdi bu konuya eğiliyoruz söz verdiğim üzere. Seçmen listelerini çalışıyoruz.

Mesela:

  1. Yeni seçmenlerin ya genç (18-21) ya da yeni vatandaşlığa geçmiş olması lazım. Yeni vatandaşlığa geçmiş seçmenimizi kontrol ediyoruz. Hangi mahallede, hangi apartmandalar? Aynı evde soy isimler tutuyor mu? Suriye’den mi yoksa başka ülkelerden mi? (Ben kendim 20 bin adet rastgele yeni seçmen kontrol ettim. Bir tane bile hileye hurdaya rast gelmedim).
  2. Doğum yeri Türkiye olmayan seçmenlerimizi yine rastgele kontrol ediyoruz. Yukardaki mekanizma ile.
  3. İsmi Türkçe olmayan seçmenlerimizi rastgele kontrol ediyoruz. Yine yukardaki mekanizma ile.
  4. Kentsel dönüşüm projelerinde yıkılmış binalara kayıtlı gözüken seçmenler var. Oluyor böyle hatalar ama o binalarda daha önce oturmamış biri var mı diye bakıyoruz. (3 Tane kontrol ettim bir soruna daha rast gelmedim).
  5. Bize iletilen hatalı kayıtlara bakıyoruz. Mesela adresinizde başka seçmenler kayıtlı gözüküyor. Oluyor böyle hatalar. Kayıtlı seçmenlere ulaşıp teyit ediyoruz. Gönderin bakalım. Araştıralım.
  6. Önümüzdeki hafta yine rastgele istatistiki metodlarla seçeceğimiz adresleri ve yukarda bahsettiğim kontrollerde garip bulduğumuz adresleri fiziksel kontrole gideceğiz.

Tekrar ediyorum: TC’de kapsamlı hile yapmak çok zor. Varsa bulacağız rahat olsun herkes. Eğer bildiğiniz duyduğunuz birşey varsa bana ulaşın:

sandikguvenligi@unsal.com

Her türlü kontrol etme kabiliyetimiz var. Hatta o sandıkta oy kullandı mı ona bile bakarız. Yanlış yapan varsa pişman ederiz. Sandığa gidin oy verin.