Yatırım

Size fayda getirecek birine (yatırımcı/partner/işveren) nasıl yaklaşmalısınız?

Haftada en az on adet bu aşağıdakinin benzeri iletişimler geliyor. Bu yazımızda ben girişimci olsaydım nasıl iletişim kurardım onu kelam edeceğim.

Haliyle bu tip iletişimlere cevap verilmiyor, verilmez (ben veriyorum ama daha çok girişimciye fayda olsun diye; beraber birşey yapmamız mümkün değil zaten böyle bir yola başvurmuş bir arkadaşımızla).

Postayı harfi harfine alıntıladım, zor da olmadı çünkü o kadar jenerik ki. Haliyle masumları korumak için isimleri (italik) değiştirdim 😉 .

TEKLİF/İSTEK

Oltaç Bey Merhaba, Adım Mehmet Türkoğlu, SüperMüessese‘nin CEO’suyum.

Ağustos ayının ikinci yarısında iOS ve Android olarak tüm dünyada lansmanını yapacağımız SüperMüessese adında, odağında insan olan bir sosyal platform tasarladık.

Lansman süreci ve sonrasında hedeflerimize ilerlerken, SM’nin mevcut ekibine ilave olarak bazı alanlarda hem uzun vadeli hedeflerimize ulaşmamızda bilgi birikimi ve networku ile bize katkı sağlayacak, ekibimizin çapını büyütüp, kuvvetlendirecek hem de kısa vadeli nakit ihtiyacımıza takviye yapacak partnerler bakıyoruz.

Sizinle de bu sebeple iletişim kurmak istedim. İnternet üzerinden ulaştığımız bilgiler kadarıyla bizim ihtiyaçlarımızın bazıları ile örtüşen önemli tecrübeleriniz var. Bizim ulaştıklarımızdan çok daha fazlasına sahip olduğunuza inanıyorum.

O yüzden size mesaj atıp sizinle tanışmak ve potansiyel işbirliği olanaklarını konuşmak istedim.

Size detaylı bir Partner sunumu ve Linkedin karakter limitinden dolayı ekleyemediğim vizyonumuz, bugüne kadarki sürecimiz, ortaya çıkan ürün, amacımız ile bilgi ve tecrübeye ihtiyacımız olan konuları içeren bir SM İşbirliği sunumunu paylaşabilmem için iletişim bilginizi veya Linkedin bağlantı isteği rica ediyorum.

Değerlendirdikten sonra ilgili alanlarda bize fayda sağlayabileceğiniz noktalar varsa ve maddi olarak da bir kaynak yaratabilir durumda iseniz, birlikte hangi alanlarda nasıl işbirlikleri yapabiliriz ile ilgili detaylı bir şekilde görüşmek istiyorum sizinle.

Aksi takdirde, teşekkür ederim, ilgilenmiyorum. size başarılar… yazmanız yeterli. Geri dönüşünüzü bekliyorum. Sevgi ve saygılarımla.

MT

CEVAP

Selamlar Mehmet Bey,

Bir tavsiye verebilirsem: böyle tanıştırmasız vs. iletişimlerinde bir paragrafta tam olarak ne yaptığınızı ve iletişim muhatabınıza nasıl fayda sağlayacağınızı anlatmanızı tavsiye ederim. Sizi veya ürününüzü tanımıyorsa muhatap bu kadar uzun epostayı okumaz. İçinde bilgi içermeyen bir iletişime geri dönen bir muhatap ise – emin olun – sizin istediğiniz tipte olmayacaktır.

Bence zaten bir şekilde yönlendirilmeden ya da tavsiye edilmeden böyle iletişim çok zor. Ama işinizi daha da zorlaştırmamak için en azından kısa ve ÇOK öz bir şekilde karşınızdakini etkilemeye çalışmanızı tavsiye ederim.

Gerçekten başarılı olmak için ve özellikle gerçekten muhatabınızla çalışmak için bir de o kişi hakkında biraz bilgi almanız faydalı olabilir. Mesela ben “sosyal medya” gibi şeylere pek yatırım yapmıyorum. Eğer yanında sosyal fayda yok ise.

Girişimciler (ve çoğu uzman/yatırımcı/koç/yönetici vs) de bence bu “iş geliştirme” metodolojisini yanlış anlıyor. Bilimsel olarak baktığımızda 100 kişiye jenerik birşeyler gönderip onlardan 5 tanesinden dönüş alıp hiçbiriyle nihayetinde birşey yapamaktansa 3 kişiyi ciddi çalışıp onlara ciddi bir fayda sağlayıp 2si ile birşey yapmak hem çok daha kolay hem nihayetinde zahmetsiz ve yüzde yüz garantili.

Tavsiyem bir şekilde 5 tane yatırımcı adayı seçmeniz. Bu insanları ölümüne çalışıp tam olarak ne isteyebileceklerini hayal edip onlara “karşılıksız” birşeyler yapmanız. Bir analiz olur, bir çaba olur artık neyse ama gerçek fayda sağlasın. Böyle birşeyi kimse yapmadığı için otomatik olarak sizi sevip onlarda birşey yapmak isteyeceklerdir. Buna garanti veriyorum.

Ben mesela şu ana kadar başvurduğum (az oldu ama) hiç bir işten geri çevrilmedim. Çünkü zaten işi yaptığımı gösteren proje ile başvuruyordum. Düşünsenize o kadar istiyor, o kadar biliyor ki bu konuları zaten işi yapmış. İşe alan biri için acayip fayda içeren bir durum bu. Niye yapmaz insanlar gerçekten bilmiyorum. Herhalde zor ve zahmetli buluyorlar. Halbuki sonuç garanti (tabi bu zor ve zahmetli şey gerçekten faydalıysa, değilse de zaten uyum yok). Bu da aynı hesap.

BEN OLSAM NE YAZARDIM 

Selamlar Oltaç Bey,

Biliyorum tavsiye edilmeden sizle bağlantı kurulmasını hoş karşılamıyorsunuz. Bunu telafi etmek için size gercekten çok faydalı olacağını düşündüğüm bir rapor hazırladım (ekte). [Eger hobi bir diyalog istiyorsaniz alternatif A]: Bloğunuzda çok ilgimi çeken seçim analizini geliştirip İzmir için uyguladım eminim hoşunuza gidecektir. [Eğer benim yönetiminde olduğum şirketler üzerinden ticari fayda istiyorsanız alternatif B]: Delphisonic adlı şirketiniz bence raporumdaki müşteri yelpazesine de birşeyler satabilir, hatta iki tane müşteriyle ben onları tanıştırabilirim. [Eğer felsefik diyalog istiyorsanız alternatif C]: Bloğunuzda tasavvuf üzerine yazdığınız şeyler ilgimi çekti. Teknolojinin insanı her geçen gün değiştirdiği – Pokemo GÖ bir haftada milyonlarca kişiye ulaştı – günümüzde ben de teknoloji ve tevhid üzerine birşeyler karaladım. [vs vs].

Umarım faydalı bulursunuz. Yoğunluğunuzdan dolayı fırsat olmayabilir tabi ama müsait bir zamanda bu konuda daha nasıl ilerletebilirim tavsiyelerinizi duymak isterim.

Saygılar, Mehmet
CEO, SüperMuessese

LOGO
“SM duran toplara çok sert vuran ve vurduğu topun %72’sini gole çeviren bir şirkettir.” [Hem sosyal fayda sağlar hem de tam Oltaç Unsal’a göredir. Bunu nerden biliyorum çünkü istediklerini yazmış adam bu sitesine. Zaten diğer yatırımlarına da bakınca üç aşağı beş yukarı anlıyorum]

CEVAP

Öncelikle bu zahmetiniz için çok teşekkürler. Kimse böyle yaklaşmayı da akıl edemiyor ben bu yaratıcılığınızdan dolayı da kutlarım sizi. Gerçekten faydalı bir efor. Raporunuz Şöyle birşeyler uzerinden gidilirse daha da gelistirilebilir. [Daha daha yazi]

Bu arada sizin üründe enteresanmış. Tam olarak ne yapıyorsunuz?