Gelişim ve Sağlık

Stresi Sıfırlamak için Soğuk

Tony abimiz de yazmış konuyu. 27 Mart 2019: https://www.tonyrobbins.com/health-vitality/the-power-of-cold-water/

__________

15 dakika soğuğa maruz kalmak stresi sıfırlıyor. 3 dakika (soğuk duş) içinde etkisini gösteriyor, 15 dakikada (soğuk banyo) tam etkili ve bu etki saatler sonra da sürerli. Kar, deniz, soğuk hava vs. gibi değişik şekillerde yapılabilir en kolayı soğuk duş. 10 saniye ile denemeye başlayıp 2 dakikaya çıkartabilirseniz olay bitmiştir. Korku tamamen psikolojik, 2. dakikadan sonra dünyanın en huzurlu ve güzel şeyi ama alışmak zor. Islanmak ve üşümek ayrı korkular olduğu için en başta sıcak duş sonra 10 saniye soğuk ile denenebilir.

Çelik gibi yapıyor insanı ama kontrolü elden bırakmamak lazım. Sıfır derecede 15 dakikadan sonra kasların çalışması zorlaşıyor. (Geçen sene boğazda 20 dakika yüzüp sonra kas tutmamasından kayalara düşüp sağımı solumu patlatırken stresim hiç az değildi).

Bu ölçüm Samsung telefonunun stres ölçerinden. Kalp atışı değişkenliği metodolojisi ile ölçüm yapıyor. Rakamlar klinik açıdan bir değer taşımayabilir ama trend olarak ise yaradığını düşünüyorum. Bu ölçümü en az yüz kere yapmışımdır, sonuçlar hep aynı. Stres DÜŞÜYOR!

Kar banyosu yapabilene candır!