Gelişim ve Sağlık

Tarım ve Hayvancılık

18 Ocak 2016: Mikro tarımda çığır açmaya karar verdim. Bakalım iki adet japon balığını soğuk suda bitki kökleri ve algle otomatik besleyebilip, onların da dışkıları ile bitkileri besleyip üç beş rayıhali bitkiden faydalanabilecek miyiz? eğer bir ay sistem canlı kalırsa (yani bitkiler veya balıklar ölmezse) daha büyük bir akvaryumda alabalık ve domatese geçeceğim. Bu konuları hiç bilmediğimden gerçek deney yapma fırsatım olacak (önyargısız). Mesela alg büyümesi kötü mü acaba? Ya da kökleri yenen bitkiler büyüyebilecek mi? Ya da suyu soğutup balık büyümesini bitki büyümesi ile optimal bir dengeye getirebilecek miyiz? Tabi bunlarla uğraşırken aklım dırek arduino bazlı ph, elektro iletkenlik,

ısı

vs. işlerini ölçüp internet ortamına atmaya gidiyor yani gerçekten bilimsel yapacaksam. Ama önce bakalım ölmesinler bir ay. Sonra onları da yaparız. Akabinde güneş enerjisi, yapacak iş bitmez…

19 Ocak 2016 1. gün videomuz:

4. günümüzde 15,6 derece habitatin balıklarımızı gayet mutlu ve neşeli davranmaya devam ettiğine şahit olduk. Kendi yemeklerini hallediyorlar mı daha bilemiyorum ama sadece bir kere yemek verdim bugün tam yiyor gibi görünmediler. Normalde çok aç kalıp hemen yeme gelmeleri beklenir ama sanırım akvaryum içindeki bitki ve dışındakilerin kökleri ile idare ediyorlar. Daha alg oluşmadı, kökleri endirek güneş ışığına maruz bırakmaya devam.

8. gün: Her sabah biraz verdiğimi zannettiğim yemden meğersem fazla veriyormuşum. Çakıl taşlarını biraz karıştırınca bayağı bir yem çıktı ortaya. Bernoulli metodunu çocuklara öğretirken tankın %10’unu içindeki bazı pisliklerle temizleyip diğer bitkilere besin değeri yüksek sulama yaptık. Daha sonra tanka sıcak şu koyarak şu derecesini 17,8 dereceye getirdik balıklara dışarda kar var hediyesi. Akşam tankı sarıp sarmalamak ise yarıyor mu bilmiyorum ama bana psikolojik olarak iyi geldi, sanki onlara bakıyormuşum hissi. Herkesin keyfi yerinde. Yaprakları hızlı gelişen bitkim olmadığı için büyüme göremiyorum. Soğanlardan umutluyum ama belki fesleğene dönerim bir hafta sonra.

15. gün: Burası ciddi kış atlattı. Zooloji ve Botanimizde bir sıkıntı yok.

23. Gün. 100 tanesi 4,5 liradan aldığım fesleğen tohumlarından ilk on tanesinden çim çıkartmayı becerdim. Olayın hızlı gerçekleşmesi için ısıya ihtiyaç var ama nemsiz kalmaya hiç dayanamıyorlar. Bir gecede minik fideleri kurban verdim, üstlerini örtmeyi unutunca kurumuşlar. İkinci ve üçüncü denemeden elde ettiğim fidelerden bir kısmını toprağa, bir kısmını gazete parçalarına ve son kısmını da kile diktim. Bakalım ne olacak bu fesleğenlere. Bu arada dizaynımın ölçeğini arttırmak için yeni bir üstlük deniyorum. Kullandığım akvaryum aslında balıklar için değil o yüzden telli bir kapağı vardı. Tellerin üstünü kıl toplarıyla kapladım oralara fesleğen fidelerini koyacağım. Ortada hallice bir kapak vardı oraya da daha önceki rayıhali bitkilerimi koydum.

image

Kökler süper gidiyor, alglenme yok. Hem suyun içinde 3 bitki hemde üstünde olan bitkilerin kökleri tüm nitratları çözümlüyor sanırım. 60 derece fahrenheit / 15,6 derece selsiyusda gayet neşeli bir ekosistem oluştu. Balıklar büyüyor, günde her birine 3-4 adet pul yem atıyorum. Suda berraklığını koruyor, bu da enteresan:

60. Gün, vay canına iki ay olmuş: 

Havaların ısınması, güneşin gücünü arttırmasıyla bir ay ayrı kaldığım zoobotanık habitatina geri döndüğümde korkunç bir alg kaplanması, üç akaryum bitkisinden birinin tamamen çürümüş olduğu ama balık ve bitkilerime birşey olmadığını gördüm. Önce tamamen suyu değiştirip dizaynı yine eski düzenine getirdim. Fesleğen koydum ekstradan bakalım olacak mı diye. Akvaryumu direk güneş ışığından alıkoyup tamamen yapay direk ışıklandırma (LED) ve akvaryum bitkileri için ise uzaktan endirek ışıklandırma deneyeceğiz. Algler çoğalamayacak o kadar seri ama zaten yarı hasta olan akvaryum bitkiler bakalım güneş ışığı azalınca ne hale gelecek. Balıklar eskiden verdiğimin 2-3 katı beslenme peşinde. Akvaryum sıcaklığının biraz artmasından ve büyümelerinden diye düşünüyorum. Günde 4 kere ve otomatik beslemeye devam kendilerini (EHEİM diye ucuz bir aletimiz sayesinde). Bir sonraki yazımda tüm ekipmanın listesini, fiyatlarını vs. yazacağım. Ve bir sonrakinde de nasıl hepsini biraya getirdim üzerine birşeyler karalayacağım. Deneyimiz başarıyla devam ettiği ve ölümleri asgaride tuttuğum için artık beceri paylaşabiliriz. Bu arada şifalı bitkilerin yapraklarından yemeklerde kullanım devam ediyor, her iki haftada bir az da olsa hasatımız var.

image
image

76. Gün – 4 Nisan 2016

Sistemi Çin yemek çubukları üzerinde tekrar dizayn ettim. Çünkü suyun içindeki bitkilerimiz biraz ışık alsın diye. Tropaeolum ekledim çünkü artık salatalara hasat almak lazım. Balıklar günde 4 kere yemek yiyor keyifleri iyi. Suyun rengi önceki dizayndaki kartonların siyahlarının akması ile kirli gözüküyor ama daha temizlemek istemedim. Şimdilik bu kadar. Videosunu buraya tıklıyarak izleyebilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=tShCZJsD-Og

Bir cevap yazın